برای طراحی و بافت یک فرش مراحل متفاوتی وجود دارند که بسیار ظریف و دقیق هستند. بازآفرینی یک اثر و مطالعه سبکهای مختلف و انگیزه های تاریخی و طراحی فرش که شامل مطالعه رنگها و همنشینی آنها و رنگ رزی تارهای ابریشم و پشم از جمله مراحل اولیه کار میباشند. پس از آن مرحله چله کشی و قسمت سخت مهم و ظریف که بافتن فرش است که توسط حرفه ای ترین های این هنر در ایران انجام می‌پذیرد.

قسمتهای بعدی پرداخت و شور و قاب کشی میباشد. تمام این مراحل تحت نظارت میر محمود انجام میپذیرد. ابریشم و پشم مواد اولیه بافت هستند. ابریشم یا از چین وارد شده یا از صومعه سرا آورده در شمال ایران اورده میشوند. پشم در خود ایران وجود دارد و بعضی اوقات هم از استرالیا وارد میشود. ابریشم خام بدون رنگ است . مواد رنگی از سوییس یا سایر کشورهای مهم تولید کننده وارد می‌شود.

الیاف ابریشم در کارگاه رنگرزی بر اساس رنگهای مورد نیاز و طبق درجه رنگ میخورد. صدها طیف رنگی ظریف در این قسمت ساخته شده و پس از آن الیاف به طور طبیعی خشک شده و روی کلاف پیچیده میشوند و هر رنگ و طیفی در طبقات خاص خود نگهداری میشود دارهای قالی آماده شده و در مرحله چله کشی بر اساس طرح مورد نظر دسترالعملهایی آورده میشود. در سالن بافت صدها دار قالی به ارتفاع یک تا سه متر در حال کار هستند.

کارگاه به مساحت 800 متر مربع بوده و بیش از صد هنرمند به طور تمام وقت در آن مشغول به کار هستند. به طور معمول یک یا دو بافنده در هر دار قالی مشغول کار بوده زمان بافت هر قالی بین شش ماه تا یک سال میباشد. پرداخت مرحله ایست که استاد در آن برش طول بافت را معین میسازد. در مرحله شور قالی به سبک خاصی شسته میشود در این مرحله رنگها جلوه یافته و گرد و غبار از روی آن میرود. برای هر قالی به سلیقه خریدار یا بافنده قابی انتخاب میشود. قالیها یا در حالت قراردادی به عمده فروشان بومی داده شده و یا مستقیم به بازارهای جهانی و یا کلکسیونرها ارسال میشود شما میتوانید قالی را بدون قاب هم خریداری نمایید.جهت دریافت اطلاعیه ها و تخفیف ها عضو خبرنامه الکترونیکی شوید.

توليدكننده نفيس‌ترين تابلوفرش‌های هنری تبریز، با سابقه بيش از هفتاد سال تجربه و صاحب امتياز آثار استاد فرشچيان